خانه / وکالت / توضیح و مقایسه وکالت اتفاقی، وکالت تسخیری و وکالت معاضدتی

توضیح و مقایسه وکالت اتفاقی، وکالت تسخیری و وکالت معاضدتی

وکالت اتفاقی

طبق قانون، هر کس بخواهد از وکیل در دعاوی دادگستری استفاده کند باید به یکی از وکلای دادگستری مراجعه کند. یعنی یک نوشته عادی بین دو نفر تحت عنوان وکالت نمی‌تواند صلاحیتی برای حضور در محاکم دادگستری باشد. زیرا این موضوع یک امر تخصصی است و باید توسط متخصص آن انجام شود.
اصولا وکالت اتفاقی به این معناست که شخصی بدون دارا بودن پروانه وکالت دادگستری، به صورت استثنایی و محدود از حق خویشاوندان خود به شرط داشتن میزانی دانش حقوقی در دادگاه‌ها دفاع کند.
از نظر قانون یک نوع وکالت موقتی تحت عنوان وکالت اتفاقی وجود دارد. توجیه به وجود آمدن چنین نوعی از وکالت، جلوگیری از تضییع حقوق افراد است. البته فرد متقاضی وکالت اتفاقی باید دارای شرایطی نظیر داشتن معلومات کافی حقوقی باشد.

وکالت تسخیری

وکالت‌ تسخیری‌ وکالتی‌ است‌ که‌ از طرف‌ دادگاه‌ در امور کیفری‌ برای‌ دفاع‌ از متهم‌ به‌ وکلاء ارجاع‌ می‌شود نیاز به‌ وکیل‌ جهت‌ وکالت‌ تسخیری‌ از طریق‌ رئیس‌ کل دادگستری‌ هر استان‌ به‌ کانون‌ وکلاء مربوطه‌ اعلام‌ می‌شود تا کانون‌ مذکور نسبت‌ به‌ تعیین‌ و معرفی‌ وکیل‌ اقدام‌ کند. وکالت تسخیری مربوط به جرایم سنگین و کیفری است.
در جرایمی که مجازات آن به حسب قانون، قصاص نفس، اعدام، رجم و حبس ابد است، چنانچه متهم شخصاً وکیل معرفی ننماید تعیین وکیل تسخیری برای او الزامی است مگر در خصوص جرایم منافی عفت که متهم از حضور یا معرفی وکیل امتناع ورزد.

وکالت معاضدتی

وکالتی‌ است‌ که‌ از طرف‌ کانون‌ در امور حقوقی‌ طبق‌ قانون‌ و با رعایت‌ مقررات‌ فصل‌ دوم‌ آئین‌نامه‌ قانون‌ وکالت‌ مصوب‌ ۱۹ خرداد ۱۳۱۶ به‌ وکلا ارجاع‌ می‌شود.

کسانی که قدرت پرداخت حق الوکاله در امور مدنی را ندارند می‌توانند از کانون وکلا تقاضای معاضدت نمایند.
اقشار کم درآمد که توانایی مالی کافی برای استخدام وکیل و برخورداری از مساعدت و راهنمایی آنها را در پرونده های قضایی ندارند می‌توانند با مراجعه به این اداره از حق برخورداری از وکیل رایگان بهره‌مند شوند. شرط اساسی و اولیه وکیل معاضدتی، این است که وکیل دارای پروانه معتبر وکالت دادگستری باشد. منظور از معتبر، آن است که وکیل در حال تعلیق نباشد.

پیشنهاد مطالعه بیشتر > شغل وکالت برای زنان، فرصت ها و چالش ها

تهیه کننده : سینا قلعه برخورداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *