خانه / حقوق کیفری / محاربه چیست ؟ – مصادیق محاربه – مجازات محاربه – تفاوت محاربه و افساد فی الارض

محاربه چیست ؟ – مصادیق محاربه – مجازات محاربه – تفاوت محاربه و افساد فی الارض

تعریف محاربه : اگر کسی برای ایجاد ترس و وحشت بین مردم و از بین بردن امنیت دست به اسلحه ببرد به عمل او محاربه و به خود شخص محارب می‌گویند.

طبق ماده 279 قانون مجازات اسلامی : « محاربه عبارت از کشیدن سلاح به قصد جان، مال یا ناموس مردم یا ارعاب آنها است، به نحوی که موجب ناامنی در محیط گردد. هرگاه کسی با انگیزه شخصی به سوی یک یا چند شخص خاص سلاح بکشد و عمل او جنبه عمومی نداشته باشد و نیز کسی که به روی مردم سلاح بکشد، ولی در اثر ناتوانی موجب سلب امنیت نشود، محارب محسوب نمی شود. »

مصادیق محاربه در قانون مجازات اسلامی مصوب 1392

اولین مصداق محاربه زمانی محقق می‌شود که شخص به قصد ایجاد رعب و وحشت برای عموم مردم دست به اسلحه ببرد، حتی اگر از آن استفاده نکند. اگر کسی در اجتماع دست به اسلحه ببرد در حالی که قصد ایجاد رعب و وحشت عمومی را نداشته باشد و فقط بخواهد یک شخص خاص را بترساند، محارب محسوب نمی‌شود.

دومین مصداق محاربه سرقت مسلحانه یا قطاع الطریق (راهزنی) است. قطاع الطریق اگر با استفاده از سلاح انجام شود خود نوعی سرقت مسلحانه است و محاربه تلقی می‌شود. قطاع الطریق و سرقت اموال اشخاص در خارج از شهر اگر بدون استفاده از سلاح انجام شود، محاربه نمی‌باشد.

مصداق سوم محاربه عبارت است از اینکه تمام اعضا نظامی یا غیر نظامی یک گروه یا جمعیت منسجم که مرکزیت آن نیز باقی است علیه حکومت اقدام به قیام مسلحانه کنند. در این صورت تمام اعضا آن گروه محارب محسوب می‌شوند.

مصداق چهارم محاربه زمانی محقق می‌شود که شخص یا گروهی طرح از بین بردن حکومت را بکشند و برای این منظور سلاح تهیه کنند. این افراد محارب محسوب می‌شوند. علاوه بر آنها کسانی که منابع مالی در اختیار این افراد می گذارند یا اسباب، وسایل و سلاح های مورد نظرشان را تهیه می کنند نیز محارب یا مفسد فی الارض هستند. تهیه اسلحه به تنهایی محاربه نیست بلکه اگر از آن اسلحه برای بر اندازی حکومت یا ایجاد ترس و وحشت استفاده شود عنوان محاربه می گیرد. تامین منابع مالی نیز در صورتی محاربه محسوب می شود که شخص با آگاهی نسبت به هدف فرد یا گروه منابع مالی را در اختیار آنان گذاشته باشد.

مصداق پنجم محاربه زمانی محقق می‌شود که افرادی قصد کودتا داشته و شخصی پست حساسی در کودتا را به عهده گیرد و حضور او در کودتا موثر باشد، این شخص محارب محسوب می‌شود.

ارکان جرم محاربه

رکن معنوی : رکن یا عنصر معنوی جرم محاربه عبارت است از اینکه محارب با قصد و اراده خود از اسلحه برای ایجاد رعب و وحشت بین مردم استفاده کند. صرف استفاده از اسلحه محاربه نیست، محاربه زمانی محقق می شود که استفاده از اسلحه به منظور ایجاد رعب و وحشت بین مردم باشد.

رکن مادی : عنصر مادی به معنا انجام عمل مجرمانه است. در مورد جرم محاربه زمانی که شخص دست به اسلحه ببرد و باعث ترس و وحشت مردم شود به گونه ای که امنیت جامعه را از بین ببرد جرم محاربه محقق شده است.

طبق قانون جرم محاربه در صورت استفاده از سلاح محقق می شود و منظور از سلاح در قانون اعم است از سلاح گرم یا سرد.

مجازات محاربه چیست؟

محاربه از جرائم حدی است که مجازات آن عبارت است از :

1) اعدام

2) صلب (شخص را سه روز بدون آب و غذا به صلیب می بندند.)

3) قطع دست راست و پای چپ

4) نفی بلد (تبعید)

تعیین مجازات با قاضی خواهد بود.

تفاوت محاربه و افساد فی الارض

افساد فی الارض عنوان عام تری نسبت به جرم محاربه بوده و محاربه از مصادیق آن به شمار می رود.

هدف از انجام جرم افساد فی الارض مقابله با حکومت و برهم زدن آن است در حالی که هدف از محاربه از بین بردن امنیت در جامعه و ایجاد رعب و وحشت می باشد.

محاربه به صورت علنی و با انجام فعل مثبت مثل اسلحه کشیدن محقق می شود و به امنیت نظامی و انتظامی کشور خلل وارد می کند. در حالی که افساد فی الارض ممکن است غیر علنی باشد و علاوه بر امنیت نظامی به امنیت فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خلل وارد کند.

 

تهیه کننده : امیرحسین شاه محمدی

همچنین ببینید

توضیح و مقایسه رفتار مجرمانه و حالت مجرمانه

توضیح و مقایسه رفتار مجرمانه و حالت مجرمانه

رفتار مجرمانه رفتار انسان ممکن است به صورت‌های مختلف متعلّق حکم جزایی قرار گیرد. رفتار …

یک نظر

  1. علیرضا محمودی

    سایت شما عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *